
Doorontwikkeling data infrastructuur
Betrouwbare cijfers en relevante inzichten geven een duidelijk beeld van de sportwereld. Daarmee worden sportbonden en NOC*NSF beter ondersteund bij hun doelen en in gesprekken met partners en overheden, zowel landelijk als lokaal.
Tijdens de Algemene Vergadering is daarom besloten dat bonden vanaf 1 januari 2027 meer gegevens aanleveren. Naast lidmaatschapsgegevens, zijn dit ook gegevens over sportaanbieders en sportlocaties. Dit gebeurt automatisch via een API-koppeling. De gegevens worden direct technisch gecontroleerd en vormen de basis voor de resultaten. Dit levert betrouwbaardere en relevantere inzichten op, terwijl bonden worden ontzorgd doordat het proces volledig automatisch verloopt. Uiteindelijk vervangt deze aanpak de huidige aanlevering van KISS-gegevens.
Hoe verloopt het proces?
Om de nieuwe geautomatiseerde API-koppeling te realiseren, doorlopen NOC*NSF en de bonden samen een aantal stappen. Van het ondertekenen van een overeenkomst en het opstellen van heldere definities voor lidmaatschap, sportaanbieders en sportlocaties, tot het maken van de koppeling en het zichtbaar maken van inzichten in het dashboard.
Het volledige proces hebben we per stap uitgeschreven. In dit stappenplan lees je precies wat er van jouw bond verwacht wordt.
Planning
Alle sportbonden moeten uiterlijk 31 december 2026 de gevraagde gegevens op de nieuwe manier aanleveren. In het vierde kwartaal van 2025 worden eerst de zes bonden aangesloten op de automatische API-koppeling. Dit zijn de bonden die meededen aan de pilotfase: KNHB, KNKV, KNHS, IJshockeyNL, KHSN en de BridgeBond. In 2026 worden elk kwartaal nieuwe groepen bonden aangesloten, totdat alle bonden meedoen.
Beschikbare informatie en diensten voor sportbonden
Voor het automatisch uitwisselen van gegevens is een ondertekende modelovereenkomst tussen de bond en NOC*NSF nodig.
Lees hier de definitieve notitie over het plan en de uitvoering. Deze lag voor tijdens de Algemene Vergadering in mei 2025.
Het afsprakenkader beschrijft de richtlijnen voor het aanleveren, verwerken en uitwisselen van gegevens.
Met deze privacyverklaring van NOC*NSF kunnen bonden hun leden informeren over de wijze waarop er wordt omgegaan met de persoonsgegevens van hun leden die worden verkregen via het ledenadministratiesysteem van de bond.
Bekijk hier de documentatie en het ontwerp van de API koppeling.
In dit document vind je de technische definities, een nadere uitleg, de wijze van opvraging en een checklist.
Lees hier de antwoorden op veelgestelde vragen.
Bekijk hier de presentatie van het webinar voor sportbonden.
Ervaringen uit de praktijk

Als een van de grootste sportbonden van Nederland is de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) altijd op zoek naar manieren om haar beleid te verbeteren en haar verenigingen beter te ondersteunen. Een belangrijke pijler hierin is het werken op een data-gedreven manier.

Met een strategisch plan tot 2032 en een meerjarenbeleidsplan tot 2026, wil de bond onderbuikgevoelens vervangen door concrete cijfers.
Contact
Wil jij graag meer weten of heb je nog vragen? Neem dan contact op.
Sophie Kustermans
Programmamanager Sport Intelligence
Heb je een vraag?
Neem contact op met NOC*NSF Supportdesk via: