
Op Sportcentrum Papendal is maandag de halfjaarlijkse Algemene Vergadering van NOC*NSF gehouden. Algemeen directeur Marc van den Tweel maakte de jaarlijkse bijdrage bekend van de Nederlandse Loterij aan de sport. Ook werden sportprijzen uitgereikt en sprak staatssecretaris Karremans over zijn plannen voor de komende drie jaar.
Algemeen directeur Marc van den Tweel maakte tijdens de Algemene Vergadering bekend dat de Nederlandse Loterij dit jaar een recordbedrag van 54,6 miljoen euro beschikbaar stelt voor de Nederlandse sport.
Liesette Bruinsma krijgt Pahud de Mortanges Trofee
Onder luid applaus werd tijdens de algemene vergadering van NOC*NSF de Pahud de Mortanges Trofee uitgereikt aan paralympisch zwemster Liesette Bruinsma.
Liesette heeft zich enorm ingezet voor de komst van blindentribunes in de zwemsport. Dit is een speciale tribune waar blinden en slechtzienden via een koptelefoon de wedstrijd meemaken. Een commentator doet verslag van de wedstrijd, daar zijn speciale blindentolken voor.
Op het Europees kwalificatietoernooi in juni 2024 was het voor het eerst dat er een blindentribune bij het zwemmen aanwezig was. Later ook bij het schaatsen (NK afstanden), het Paralympisch TeamNL Huis en het EK indoor atletiek.
De Pahud de Mortanges Trofee werd sinds 1972 door NOC*NSF in een olympisch jaar traditiegetrouw uitgereikt aan de meest voorbeeldige olympische sporter of sportploeg.

NOC*NSF-voorzitter Anneke van Zanen-Nieberg reikt de Pahud de Mortanges Trofee uit aan Liesette Bruinsma.
Met ingang van 2023 wordt de trofee jaarlijks toegekend aan de sporter ‘die zich in de periode 1 april tot en met 31 maart van het achterliggende jaar het meest als inspirerend voorbeeld of personality voor de sport heeft opgeworpen’.
Hierbij wordt gekeken naar zaken als fairplay, sportiviteit of de mate waarbij de sporter zich verbindend heeft opgesteld in de genoemde periode. Liesette Bruinsma is een prachtig voorbeeld van hoe sport niet alleen inspireert, maar ook verbindt en toegankelijker wordt voor iedereen.
Watersportverbond krijgt Van Tuyll Beker
De Van Tuyll beker werd vanavond uitgereikt aan het Watersportverbond die na 1980 de beker dit keer voor de tweede keer in de geschiedenis in ontvangst mocht nemen.
Het Watersportverbond begon in 2022 met het initiatief de Clean Up on Tour en daarna succesvol uitgebouwd. De Clean Up Tour is een SUP-tour die tijdens de zomermaanden door het hele land reist, waarbij zwerfafval uit het water wordt opgeruimd. De bond wil volwassenen bewustmaken van hun verantwoordelijkheid voor een schone natuur.
Al het afval dat uit het water wordt gevist, wordt gewogen en daarna naar een milieupark gebracht voor een verantwoorde verwerking. Het Watersportverbond houdt op een ranglijst bij hoeveel zwerfafval er is verzameld.

Het watersportverbond heeft de Van Tuyll Beker gekregen.
Met dit project heeft het Watersportverbond een in het oog springende maatschappelijke impact gecreëerd buiten de sport op het gebied van klimaat.
De Van Tuyll Beker, genoemd naar voormalig NOC-voorzitter baron Van Tuyll van Serooskerken, is een wisselbeker voor de bond die in het achterliggende jaar in het oog springende maatschappelijke en sociale impact heeft weten te bewerkstelligen.
Focus op inclusieve sport: jeugd, lage inkomens en mensen met een beperking
Staatssecretaris Karremans bracht een kort bezoek aan de vergadering en lichtte zijn speerpunten voor de komende drie jaar toe. De focus ligt op:
- Mensen met een beperking
- Mensen met een lager inkomen
- Jeugd
Concrete maatregelen:
- Sportpas voor jeugd: een tegoed waarmee kinderen kunnen sporten, ongeacht het inkomen van hun ouders. Dit verlaagt drempels voor gezinnen die moeite hebben met het aanvragen van bestaande regelingen.
- Sport- en beweegwet: sport wettelijk verankeren in het overheidsbeleid.
- Ondersteuning voor verenigingen en vrijwilligers: ondanks toenemende regelgeving moeten verenigingen kunnen blijven doen waar ze goed in zijn.
Karremans riep ook op om gebruik te maken van de DuMaVa-regeling, die over twee weken wordt opengesteld.

Staatssecretaris Karremans vertelt zijn plannen voor de komende drie jaar.
Nieuwe governancestructuur in de maak
Er werd ook gesproken over een belangrijke verandering in de governance structuur van NOC*NSF. Het voorstel om over te stappen naar een Raad van Toezicht-model werd op hoofdlijnen goedgekeurd. De definitieve besluitvorming volgt in de vergadering van november 2025.